PS3 Kırdırma

PS3 Kırdırma
PS3 Kırdırma

Ps3 kırdırma, oyun konsolunun orijinal olmayan oyunların da çalıştırması için uygun hale getirilmesi işlemine verilen isimdir. Ps3 downgrade adı ile de bilinen bu işlemde orijinal oyunları açan konsol, cfw’ye çevrilir ve orijinal olmayan oyunları da açması sağlanır. Böylece kullanıcıların oynayabileceği oyunların sayısında ciddi bir artış söz konusu olacaktır.

Downgrade işlemi yapılırken öncelikle mevcut olan yazılımın yedeği alınır ve daha sonra yazılıma bir yama yapılır. Bunun dışında birkaç farklı yazılımın kurulması da söz konusu olup nihayetinde işlem tamamlanır. Bu işlemin yapılabilmesi için ise bazı şartlar vardır ve bunlardan birisi konsolların sürümünün 3,56 ve altında olması gerekiyor. Eğer sürümler daha yüksek ise farklı bir aparat kullanılarak bu işlem yapılmalıdır.

PS3 Downgrade İşlemi Nasıl Yapılır?

Ps3 kırdırma işlemi için kullanılan E3 Flasher adında özel bir aparat vardır. Bu apart, anakarta bağlanmak zorunda olduğu için öncelikle konsolun içi açılır ve anakarta bu aparat takılır. Bu aşamadan sonra ise E3 Flasher üzerinde yer alan SD kart bilgisayara takılır ve bu kartta bulunan PS3 Dump dosyasına 3,55 yaması yapılır. Daha sonra ise kart yeniden eski yerine takılır ve yukarıda bahsedilen işlemler baştan tekrarlanır. Bu işlem sayesinde pek çok Ps3 modeline kırdırma işlemi yapılmasına karşın az da olsa bazı modellerin halen kırılamadığının belirtilmesi gerekiyor.

Ps3 kırdırma işleminin yapıldığı modellerin belirlenmesi için DATA CODE diye bilinen kodların incelenmesi yeterlidir. Söz konusu kodlar cihazların alt kısmında bulunan bölümde yazmaktadır. Kodu 0A, 0B, 0C, 0D, 1A, 9A, 9B, 9C, 9D, 8A, 8B, 8C, 8D, 6A, 6B, 6C, 6D, 7A, 7B, 7C ve 7D olan konsollarda bu işlem sorunsuz bir şekilde yapılabilmektedir.